![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhgvjSD90nX_m8uq55oVUKOgV3WyRLQ-MvMqQLRXXHUG-YGhCyzBkwHmb-WvBtFiF9wXtCucOLM-w841bfKLoKJr2-GvbMkX-1bkesahzOyvg69oA136dgtg3KMYhCOJ0tBgjhZlTSFu1P0/s400/led_animation.gif)
Η λογική επικοινωνίας είναι η εξής :
Arduino USB/Serial <---> Com (port,baud) <---> SerialProxy <---> localhost:port<---> Flash/AS
Για μια δοκιμή επικοινωνίας μεταξύ Arduino<->Flash επέλεξα την AS3Glue Library που περιλαμβάνει ένα demo monitor πρόγραμμα για το Arduino και πηγαίο κώδικα για ανάπτυξη.
Ας δούμε λοιπόν, αναλυτικά τα βήματα :
1. Φόρτωση από το Arduino IDE του example code(StandardFirmata) από τη firmata library:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh8Te4W8eWvA-heUgGIQWNXfizURbQUo7gUqVmjB1LraTTfND12q9oC_N1yUB2zksiRp-0f65Oqaq69cSDdQ53SxzIX5x_zSNjfSWERkORnpFUl97GPirkb1csgtHHImMSQH7uw_aDhXr_5/s400/arduino_firmata_example_load.jpg)
2. Ανάκτηση της σειριακής θύρας σύνδεσης του Arduino με το pc:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEilt0PaMUOY4xU-TbQl1q-1bg9UC3hCLpEmXLrDuRnkUEQZ4vAWv6AS9IBHhgzIApMsNyvhFoJUiaBBZl_faN8HGnSusv2W3VRUvUGKtUirL41i4weZYnpDIw23J9zLZmwqh_1RWtoo1b5a/s400/arduino_ide_com_port.jpg)
3. Το SerialProxy το κατεβάζετε από εδώ και το μόνο που χρειάζεται είναι στο serproxy.cfg να δηλωθεί η com (port,baud) με την οποία συνδέεται το arduino με το pc και η πόρτα (net_port=5331) που θα χρησιμοποιηθεί από την flash:
# Comm ports used
comm_ports=2
# Default settings
comm_baud=9600
comm_databits=8
comm_stopbits=1
comm_parity=none
# Port 2 settings (ttyS1)
net_port2=5331
4. Εκτέλεση του serialproxy:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhkebIfV_egAHgoSJ-bnsyIy2Qc-cbjr-xTjOnSZ4K_UNfl7Y_6GTMsDCE0DAi4siFDJtr6h5Ho_BFEaH7nhWyF1ma0wP7OMXpIs0F9GdXGb5ntiSGDV0kpcEW0EMDhu9gt-vK12VdqrHvV/s400/serialproxy_waiting_clients.jpg)
5. Εκτέλεση arduino flash monitor που περιέχεται στην AS3Glue library (as3glue_standalone_monitor.swf). Το default παίζει στη net_port=5331 αν θέλετε διαφορετική πόρτα θα πρέπει να κάνετε edit και recompile τον κώδικα flash(.fla)+actionscript(.as) που υπάρχουν μέσα στο source φάκελο της library:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjU7EiG1-ryjn5E_1uL7c-iRGsjO3cP6ogLWM0DJosZ62cq-OgnHRl05h_Gu30Gx3yeoMZnsuCmxWXPBol-ruGdrZI3yGTIIlVMnnYPkGc4ObIK49Lhako2Vxbif4TT4SNZ5DUX5P42TqPA/s400/arduino_as3glue_firmata_monitor.jpg)
Αν όλα πήγαν καλά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! θα βλέπετε την παραπάνω εικόνα και θα μπορείτε να διαχειριστείτε το Arduino (digital i/o port status/on/off, analog port status).
Να κι ένα βίντεο από το demo.
Τέλος, άφθονο υλικό για τους...καλλιτέχνες εδώ
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου